A vitázásra felkészülés olyan, mint a hajózás. Vannak kisebb és nagyobb hullámok, amelyek megnehezítik az utazást, sőt be kell fogni a szelet, amely elrepít a célig. Hosszú idő, amíg jó hajóssá válik valaki, nincs ez másként a vitázással sem. Először az önfejlesztésre kell sok időt fordítani, amely megadja a magabiztosságot ahhoz, hogy csapattal együtt kiálljunk mások elé, és egy más nézőpontot képviselő csapattal küzdjünk az álláspontunkért.
Elsőként a beszédtechnikával érdemes kezdeni. Ehhez két könyvajánlót is hoztam:
- Hernádi Sándor: Beszédművelés
- Montágh Imre: Tiszta beszéd
Nagyon hasznos technikákat lehet elsajátítani segítségükkel, például a helyes levegővétel, artikuláció, vagy éppen a hangsúly témakörében. (Akár nyelvtörőkkel is gyakorolhatsz.) Azonban, ha Youtube-on rákerestek a beszédtechnika videókra, ott is számtalan hasznos tippet tartalmazó videót találtok. Ha néhány alkalmat rászánsz, nagyon sokat fejlődhetsz, ezzel pedig a vitában való megnyilvánulásod és magabiztosságod is jelentősen javulhat.
Ehhez például a tükör előtti beszéd nagyon hasznos lehet. Állj egy lehetőség szerint egész alakos tükör elé, viselj olyan ruhákat, amelyeket a vitán is fogsz. Állítsd be a testtartásod, nézd meg a mozdulataidat, hogy mit lát rólad egy néző. Addig módosítsd a testtartásod, kezed, lábad pozícióját, amíg meg nem vagy vele elégedve. Utána válts helyszínt, vedd elő a telefonod és videózd le magad. Akár készíthetsz előtte-utána felvételeket, úgy szembetűnőbb lesz a változás. Ha még mindig nem az igazi, akkor állj vissza a tükör elé, és próbálj ki újabb beállásokat, pozíciókat.
Ha megvan a megfelelő technika és mozgás, akkor a szókincs, a mondatalkotás, a kreativitás és a logikai felépítés lehet a következő fejlesztési terület. Ezeket egyben, különböző asszociációs játékokkal, történetmesélés módszerével lehet fejleszteni. Például a Dixit, vagy OH kártyák alkalmasak rá, de akár a sztorikocka is. A lényeg az, hogy foglalkozza retorikával, a történetnek legyen eleje, közepe, vége. Legyenek benne fordulatok, és az izgalmak mellett hangosan is gyakorold a beszédtechnikában tanult eszközöket.
Jegyzetelési technika kimondottan fontos, hiszen a legfontosabb érveket, amelyek elhangzottak a másik csapattól, rögzítenetek kell. Az élő beszédből igen nehéz kiszűrni a lényeget, főleg valós időben le is írni. Talán úgy tudsz rá a legjobban készülni, ha egy podcastot, vagy egy műsort hallgatsz, és megpróbálod leírni azokat a tényezőket/elemeket/szókapcsolatokat, amiket fontosnak tartasz belőle. Utána tedd félre 1-2 órára. Majd olvasd vissza, hallgasd meg újra a tartalmat és vesd össze, hogy valóban megtaláltad-e a lényeget. Ha ez már jól megy, akár baráti beszélgetéseket is jegyzetelhetsz, ez a szituáció jellegében nagyon hasonlít a vita helyzetéhez.
Az utolsó gyakorlási tipp pedig az állítás melletti pro és kontra érvek gyűjtése. Ekkor még pártatlanként dolgozz az állításon, tételmondaton. Ha találtál egy szempontot, akkor rögtön fordítsd át a másik oldalra is. Ezzel a technikával a vitán is rögtön tudsz az álláspontodnak megfelelően reagálni az ellenfelednek, és olyan új érveket is felsorakoztathatsz, amelyekre esetleg korábban nem is gondoltál.
Készült a NEAO-KP-1-2024/2-000739 számú projekt keretében.