Folyamatban lévő kutatásaink

1) Co-creation a felsőoktatásban

A co-creationben egyre több vállalat ismeri fel a lehetőséget, hogy profitjukat növeljék és fogyasztóik változó igényeit kielégítsék. A co-creation azonban nem csupán az üzleti életben, de az oktatásban is bizonyítottan hatékony lehet. A co-creation oktatásban használt definícióinak többsége a közös értékteremtésre és a hallgatókkal való szoros együttműködésre koncentrál. Alkalmazhatóságát tekintve elmarad a kimondottan egyes tudományterületekre való fókuszálás, a legtöbb kutató az oktatóra és a hallgatókra (vagyis a co-kreátorokra) helyezi a hangsúlyt, és azt vallják, hogy rajtuk múlik a co-creation sikeressége, nem pedig azon, hogy milyen órán vagy milyen tudományterületen alkalmazzuk azt. A co-creation folyamatának lépésekre történő bontása megkönnyíti a co-creation-t alkalmazni kívánó oktatók munkáját, azonban kevésbé feltárt terület a co-creation szintjeinek meghatározása, hiszen co-creation-nek tekinthetünk egy-egy órán együtt megalkotott feladatot és egy teljes féléves tananyag közös kidolgozását is. Kutatásunk során a co-creation felsőoktatásban történő hasznosíthatóságát elemezzük.

2) Egyetemi hallgatók globális problémák iránti tudatosságának növelése

A 21. században számos globális problémáról beszélhetünk: szegénység, éhínség, egyenlőtlenség, klímaváltozás, terrorizmus, migráció, járványok, konfliktusok, fenntarthatóság, stb. Bár a problémák, amikkel egy ország szembesül, mára globálissá váltak, a megoldásuk továbbra is helyi szintűek, hiányzik a globális együttműködés. Ennek kezelése érdekében a fiataloknak kiemelt szerepük van, ezáltal az oktatásra és az egyetemekre is egyre nagyobb felelősség hárul. A 4. Fenntartható Fejlődési Cél a Minőségi Oktatást célozza meg, amelynek egyik alcélja a globális állampolgár oktatás (global citizenship education) (ami egy UNESCO cél is). A kutatás célja, hogy megvizsgáljuk: az egyetemi oktatás hogyan tud hozzájárulni a fiatalok tudatosságának növeléséhez a fejlődő országok vonatkozásában. A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán futó Nemzetközi fejlesztési együttműködés c. kurzus keretében egy pilotot valósítunk meg.

3) A Z generáció attitűdje a globális problémák iránt

A 21. században számos globális problémáról beszélhetünk: szegénység, éhínség, egyenlőtlenség, klímaváltozás, terrorizmus, migráció, járványok, konfliktusok, fenntarthatóság, stb. Bár a problémák, amikkel egy ország szembesül, mára globálissá váltak, a megoldásuk továbbra is helyi szintűek, hiányzik a globális együttműködés. Ennek kezelése érdekében a fiataloknak kiemelt szerepük van. A 4. Fenntartható Fejlődési Cél a Minőségi Oktatást célozza meg, amelynek egyik alcélja a globális állampolgár oktatás (global citizenship education), amely az Európai Unióban is fontos lett. Az EU elindította a DEAR (Development Education and Awareness Raising) programját, melynek célja az európai állampolgárok tudatosságának és kritikus gondolkodásának fejlesztése a kölcsönösen egymástól függő világ vonatkozásának és a globális társadalom iránti felelősség növelése. E kutatás célja, hogy feltárjuk a Z generáció globális problémákhoz való hozzáállását. Egy online kérdőívet dolgozunk ki, és a mintába a magyar hallgatók mellett a Magyarországon tanuló külföldi hallgatókat is igyekszünk bevonni.

4) Milyen az ideális munkahely?

Az elmúlt években a munkaerőpiacon két komoly folyamat figyelhető meg: a munkaerőhiány és a fluktuáció. Ebből adódóan egyre jobban felértékelődik a munkavállalók szerepe, és a szervezetek között harc folyik a legtehetségesebbekért. Folyamatosan nőnek az elvárások a munkaadókkal szemben, és nagyon nehéz minden munkavállalói elvárásnak megfelelniük annak érdekében, hogy vonzzák és meg is tartsák a tehetséges munkaerőt. Felmerül a kérdés, hogy vajon milyen egy álom munkahely? Melyek a legfontosabb jellemzői? A különböző generációk tagjai mit várnak el egy ideális munkáltatótól? Kutatásunkban azt vizsgáljuk, hogy miben térnek el a Z generációs tehetségek munkahellyel szembeni elvárásai az X és Y generáció tehetséges tagjainak elvárásaitól.

További információ: info@kreativoktato.hu